Populära länkar
Kategorier
FISKEMETODER
Fördelar med oss
- Inga avgifter
- Gratis frakt över 899:-
- Snabb leverans
- KUNDSERVICE med riktiga fiskare
- Öppet köp returrätt 30 dagar
- Betala säkert med avgiftsfri faktura, kort eller internetbank
- Tel 060 - 666 333, vardagar 9-12, 13-17
- Maila oss

Daiwa 20 Fuego LT 2500-3000CXH
Köp & prenumerera
För automatisk leverans av den här produkten välj intervall nedan och tryck på "KÖP"-knappen. Du får varan levererad omgående och sedan samma datum varje period tills du väljer att avsluta prenumerationen. Läs mer om prenumerationer.
- Beskrivning
Daiwa 20 Fuego LT är starten på en ny dimension för "Light and Tough" design. Genom att använda en ny materialkombination "Zaion V" är nu de populära Fuego LT-rullserien ännu lättare och tuffare än de tidigare utgåvorna.
Mycket prsvärd rulle, proppfull av Daiwas ingengörskonst
Magsealed: Förhindrar vatten och smuts att ta sig in i rullens inre.
LT "Light & Tough" eller "Lätt och stark" principen med en mindre men starkare rullkropp. LT-tekniken ger inte bara förbättrad känsla och kraft . Den kompakta rullkroppen rymmer trots sin storlek ett förstorad Digigear som ger en stabilare rulle med mjukare gång.
Tough Digigear: Ger bättre kraftöverföring tackvara kraftigare drev samt ger rullen dess utsökta gång
ATD: Slirbroms ger en härligt mjuk och följsam slirbroms, helt utan startmotstånd genom hela bromsregistret.
Vad betyder bokstäverna i rullbetekningen?
"C" står för "Compact" villket innebär att själva rullkroppen är en storlek mindre än traditionelt, vitsen med detta är att få en mindre och lättare men fortfarande superstark rulle med bra linkapacitet.
"XH" står för "Extra High Gear" villket innebär en högre utväxling
Fuego i 4000, 5000 och 6000 hittar du här
Specifikationer:
- LT (Light & Tough) Lättare än motsvarande rulle i samma storlek
- Zaion V body: Daiwas superstarka material av hårt packad carbonfiber - rullkroppen är både stark och mycket lätt!
- MAGSEALED: förhindrar smuts att ta sig in i rullens inre
- 6 kullager
- Zaion VAir Roto: Rullen rotor, lätt och stark
- TOUGH DIGIGEAR: Ger bättre kraftöverföring tackvara kraftigare drev samt ger rullen dess utsökta gång
- ATD: Slirbroms ger en härligt mjuk och följsam slirbroms, helt utan startmotstånd genom hela bromsregistret.
- Infinite Anti-Reverse: Eliminerar vevglapp bakåt
- Aluminum Air spole
- Screw in CNC cut aluminum handtag ger rullen stum, tight känsla utan glapp via veven
- Hi-Grip handle knob: Ergonimsk vevknopp med utsökt grepp
- AIR BAIL: Lättad bygel
- Går att byta sida på veven (peta loss gummipackningen)
- XH = Extra High gear, högre utväxling 6,2:1
Observera! linkapaciteten är angiven som Nylon, detta för att flätlinor varierar rejält i faktiska dimensioner mellan olika märken.
- 2500XH
- Utvxl: 6,2:1 / 87cm
- Kullager: 6
- Linkapacitet: 150m 0,20mm
- Vikt: 205g
- Broms: 10kg
- Vevknopp: T-shape knopp
- 3000CXH
- Utvxl: 6,2:1 / 93cm
- Kullager: 6
- Linkapacitet: 150m 0,23mm
- Vikt: 215g
- Broms: 10kg
- C = Compact design, mindre rullkropp - ger en smidigare och lättare rulle än "vanlig" 3000 storlek
- Vevknopp: T-shape knopp
- Fakta om produkten
- Prishistorik
Allmänt Sommarfiske > Rullar
Fiskerullar > Abborrfiske > Haspelrullar
Fiskerullar > Allmänt sommarfiske
Fiskerullar > Gädd- och Gösfiske > Haspelrullar
Fiskerullar > Havsöringsfiske
Fiskerullar > Ädelfiske (P&T)
Gädd- och Gösfiske > Rullar > Haspel
Havsöringsfiske > Rullar